Многократно на жителите на Копривщица се прави внушeние, че кметът на града е започнала едва ли не „чутовно“ дело, с което не се е захващал никой кмет до сега. Добре е да погледнем безпристрастно фактите, известни до този момент, за извършвания в момента ремонт.
Неоспоримата истина е, че не може да се направи такъв ремонт, без да се разкопаят улиците, да се създадат неудобства за преминаване и запрашеност. Задължително всички трябва да проявим разбиране и търпение към несгодите, породени от започнатите строително-ремонтни работи.
Защитено ли е нашето доверие и съпричастност обаче?
Кауза „Богата Копривщица“ многократно на сесиите на Общински съвет постави въпроси за липсата на публичната информация за договорените средства, сроковете за изпълнение, начините за контрол от общината на качеството на изпълнението на ремонтните дейности, определените по заповед служители, отговарящи за наблюдение и контрол на изпълнителя.
Напразно! Всеки път се сблъскваме с нежелание за диалог и всевъзможни извъртания, без да се предостави исканата публична информация.
Нека първо да погледнем сроковете за изпълнение и качеството на ремонтните дейности на водопровода и канализацията в Копривщица.
Поискахме данни официално по Закона за достъп до обществена информация, за да предоставим достоверни факти на обществеността.
- Зададохме въпроси които може да видите (разгледай тук ).
- Получихме информация която може да видите (разгледай тук).
От сравнението на документите всеки може да прецени пълнотата на отговора.
Великото начинание на отиващият си кмет е силно смущаващо и интересно относно спазване Закона за обществените поръчки (ЗОП), Закона за устройство на територията (ЗУТ) и Наредба № 3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството.
Съгласно ЗОП, сключеният договор по обявена обществена поръчка подлежи на промяна ако са изпълнени условията на Чл. 116 ал. 1!
Цитираното в отговора удължаване срока на договора с 147 дни е грубо нарушение на императивните разпоредби ЗОП. Срокът за изпълнение на договора може да се удължи само с броя дни за спиране на строителната площадка т.е. сборно с дните от трите спирания на обекта от 01.02., 03.03.и 23.03 2023г съгласно Актове (образец 10) за спиране на строителството.
Видно от Информационната табела строителната площадка е открита на 28.11. 2022г. със срок на изпълнение 150 календарни дни.
КЪМ ДНЕШНА ДАТА 04.09.2023Г СА ИЗМИНАЛИ 281 ДНИ ОТ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДОГОВОРА И КРАЯТ МУ НЕ СЕ ВИЖДА!
Кауза „Богата Копривщица“ пита кмета и общинската администрация – как е защитен общественият интерес в тази ситуация?
Има ли официални констативни актове за неизпълнение на договорения срок и ако има – какви санкции са наложени на изпълнителя за просрочените етапи на изпълнение?
Ако няма писмено констатирано неизпълнение на срока -резултат на некадърност ли е това или има някакви зависимости? ИЛИ И ДВЕТЕ?
Също толкова тревожно стои въпросът с контрола на качеството на изпълнение.
Директор дирекция ТСУ в община Копривщица обяви на сесия на Общински съвет Копривщица, че протокол от надзорната фирма ще има при завършване на обекта (чл. 168. (6) от ЗУТ). Това е в пълно противоречие на Чл. 166. ал.1,8 и Чл. 168. ал.1,3 и 4 от ЗУТ.
Казано просто – общината ще получи окончателен доклад без доклади за етапите на изпълнение задължително завършващи с Актове (образец 12) за установяване на всички видове СМР, които подлежат на закриване (скрити работи) или не могат да бъдат отчетени по чертеж!
Договорът за надзор №Д-40/19.05. 2022г. е на стойност 28 620.00 (двадесет и осем хиляди и шестстотин и двадесет ) лева с ДДС. В каква степен тези отделени от нашите данъци публични средства работят за защита интереса на града? Само един формален доклад ли ще получи Копривщица срещу тази сума?
Ако е така – не е ли по-целесъобразно с тези пари да се зарежда спешният шкаф в амбулаторията с лекарства? Не е ли по-добре да спасим нечий живот, след като кмета не ги използва по предназначение за осигуряване на качеството на ремонта?
На сесията на ОбС се оказа, че кметът и директор дирекция ТСУ нямат представа кой е назначен за контрол по изпълнение на договорите за строителство и надзор от страна на общината!
Как тогава общината ще предяви претенции към лицата, които упражняват строителен надзор, носят отговорност за щети, които са нанесли на възложителя и на другите участници в строителството, и солидарна отговорност със строителя за щети, причинени от неспазване на техническите правила и нормативи по Чл. 168. ал.7 от ЗУТ ???
Гаранциите за качеството на извършените строително-монтажни дейности, което тепърва може да създаде грижи и нови разходи за общината, са извън обсега на внимание на кмета и общинската администрация.
Повече от видно е пълното безхаберие и неглижиране на интересите на гражданите на Копривщица.
Разкриването на интересите, които обслужват действията на кмета и общинската администрация не са в обсега на възможностите на гражданското общество. С тази цел държавата е създала компетентни органи, които трябва да свършат своята работа в защита на обществения интерес.
Какво се крие зад „специфичния“ подход за решаване на проблемите на града оставяме на интелекта и морала на жителите на Копривщица.
Очаквайте скоро и анализ на правната и финансова страна на случващия се ремонт на водопроводната и канализационна мрежа в Копривщица.